muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Wacław Dobrowolski (1890 - 1969)

Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy dar w postaci dwóch obrazów od Pana dr hab. inż. Piotra Lesiaka. Dwa portrety autorstwa Wacława Dobrowolskiego w imieniu Muzeum przyjął dyrektor Leszek Ruszczyk i wicedyrektor Adam Duszyk oraz Magdalena Kołtunowicz z Działu Sztuki.

Dziękujemy!

 

Wacław Dobrowolski (1890 - 1969) – malarz, pedagog związany z Radomiem. Po II wojnie światowej utworzył Wolną Szkołę Malarstwa i Rzeźby w lokalu przy ul. Sienkiewicza 12, w 1951 roku przemianowaną na Państwowe Ognisko Plastyczne. Współtworzył też radomskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Był również pierwszym prezesem Związku Pracowników Sztuki w Radomiu oraz organizatorem Klubu Literacko-Artystycznego. Niezwykle aktywnie angażował się w życie artystyczne miasta. Jego uczniami byli m.in. Edward Kiełtyka, Maria Krauze, czy Andrzej Wajda.

 

Uprawiał głównie malarstwo krajobrazowe, malował portrety, pejzaże oraz widoki ówczesnego Radomia i okolic. Wykształcił także kolejne pokolenia znakomitych radomskich artystów.

Podarowane portrety przedstawiają małżeństwo Państwa Drewniewskich. Na szczególną uwagę zasługuje portret Włodzimiery Drewniewskiej, która była działaczką kulturalno-oświatową w Radomiu, a w latach 50-tych pracowała w bibliotece naszego Muzeum gdzie opracowywała księgozbiór oraz była kuratorką wystaw. Podarowane obrazy zostały poddane konserwacji w naszej pracowni konserwatorskiej.

 

Wacław Dobrowolski, Portret Włodzimiery Drewniewskiej, olej na płótnie

Wacław Dobrowolski, Portret inż. Stanisława Albina Drewnieskiego, olej na płótnie

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle