muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Wędrówki Doliną Biebrzy

Zapraszamy na wystawę akwareli "Wędrówki Doliną Biebrzy" w sali wystaw czasowych Działu Przyrody.

 

Olena Rublova to ukraińska akwarelistka. Urodziła się w 1987 roku w Gorłówce w obwodzie donieckim, terytorium okupowanym przez separatystów i wojska rosyjskie od roku 2014. Tam w latach 2008-2010 studiowała sztukę w prywatnej pracowni Igora Tyunina. W 2010 roku wyjechała do Kijowa, gdzie mieszkała przez 12 lat i kontynuowała twórczą edukację. Brała udział w wielu projektach i wystawach artystycznych, międzynarodowych festiwalach i plenerach, prowadziła także pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży. Po pełnej inwazji Rosji na terytorium Ukrainy Olena wraz z synem została zmuszona do opuszczenia ojczyzny i czasowego osiedlenia się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tutaj przez siedem miesięcy stworzyła wiele nowych prac. Obecnie cała rodzina artystki mieszka w Chmielnickim w zachodniej części Ukrainy.

 

Zainteresowania twórcze Rublovej idą w wielu kierunkach, zarówno realistycznym (ilustracje botaniczne i animalistyczne), poprzez ekspresyjne pejzaże i sceny przemysłowe, aż do prac dotyczących ukraińskiej kultury, jej symboli, tożsamości i punktów zwrotnych w historii (kreacje realistyczne i tzw. kwadratowe czy pikselizowane). Wojna – jak mówi Olena – zmieniła wszystko, a artysta zastanawia się dziś nad rzeczami, które w XXI wieku wydawały się niemożliwe...


Na wystawie można zobaczyć 49 akwareli stworzonych podczas pobytu artystki w Biebrzańskim Parku Narodowym i ukazujących piękno przyrody, zwierząt oraz krajobrazów, które udało się uchwycić malarce podczas wędrówek doliną Biebrzy.

 

Wystawa czynna do 30 września 2023 roku.

Kuratorem wystawy jest Marek Słupek

 

 

 

 

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po śmierci ku słońcu

Po śmierci ku słońcu

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle