Litery i inskrypcje, które uczestnicy zdobią, korzystając z inspiracji przygotowanych przez Monikę Krajewską.
4 lutego (niedziela)
Godz. 12.00
Rynek 11
Koszt 15 zł
Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy:
m.turczyk@muzeum.edu.pl
tel.: 48 36 256 94
Monika Krajewska to autorka cyklu wycinanek, które aktualnie można oglądać na wystawie „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia."
Autorka zajmuje się sztuką żydowską. Początkowo – wraz z mężem Stanisławem - jeździła po Polsce fotografując ocalałe zabytki żydowskie i rejestrując płaskorzeźby nagrobne techniką frotażu. Owocem tej pracy oraz studiów nad motywami symbolicznymi w sztuce żydowskiej były albumy fotograficzne: Czas kamieni (1982) oraz A Tribe of Stones (1993), a także wystawy, odczyty i warsztaty m.in. w Polsce, USA, Izraelu. Badając mowę symboli, poznała różne obszary sztuki żydowskiej, w tym dawną wycinankę.
Wycinanki tworzy od ponad 20 lat. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy (tablice na wschodnią ścianę), są bliskie tradycyjnej formie, inne – jak cykle „Tatry i Psalmy”, „Płonące” czy „Dybuk” – są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Łączy też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią, a w cyklu „Oto pokolenia” – z odbitkami z reliefów nagrobnych. Hebrajskie teksty kaligrafuje bądź wycina. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar micwy i bat micwy oraz ślubów, są też eksponowane w synagogach i muzeach.
Jako edukatorka prowadzi wykłady o tradycji żydowskiej w sztuce oraz warsztaty, m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Indywidualne wystawy jej wycinanek odbyły się m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie (w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej), w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, a ostatnio w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej prace znajdują się w synagogach, muzeach i zbiorach prywatnych.
Wystawa wycinanek „Płonące” jest uzupełniona o relikty kultury materialnej związane z kultem synagogalnym, pochodzące z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycji towarzyszą także filmy o zagładzie radomskich Żydów oraz tablice opisujące dzieje radomskiej społeczności żydowskiej.
Autorka wystawy: Monika Krajewska, wystawa czynna do 30 kwietnia 2024.
Koordynacja: Ilona Pulnar-Duszyk

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na 4 Międzynarodowe Biennale Akcesoriów Ubioru pt. Codzienne, odświętne, osobiste… o rzeczach w przestrzeniach i bliskich i odległych

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na wydarzenie „Maluchem przez Afrykę" Spotkanie towarzyszące wystawie "Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego"

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wykład „Fabryka Broni w Radomiu. Infrastruktura 1922-1940”.

Wystawa znaczków "Polska filatelistyka wczoraj i dziś"
