muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Zapraszamy na warsztaty "Piękno hebrajskich rękopisów"

Litery i inskrypcje, które uczestnicy zdobią, korzystając z inspiracji przygotowanych przez Monikę Krajewską.

 

4 lutego (niedziela)
Godz. 12.00
Rynek 11
Koszt 15 zł

 

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy:

m.turczyk@muzeum.edu.pl
tel.: 48 36 256 94

 

Monika Krajewska to autorka cyklu wycinanek, które aktualnie można oglądać na wystawie „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia."
Autorka zajmuje się sztuką żydowską. Początkowo – wraz z mężem Stanisławem - jeździła po Polsce fotografując ocalałe zabytki żydowskie i rejestrując płaskorzeźby nagrobne techniką frotażu. Owocem tej pracy oraz studiów nad motywami symbolicznymi w sztuce żydowskiej były albumy fotograficzne: Czas kamieni (1982) oraz A Tribe of Stones (1993), a także wystawy, odczyty i warsztaty m.in. w Polsce, USA, Izraelu. Badając mowę symboli, poznała różne obszary sztuki żydowskiej, w tym dawną wycinankę.


Wycinanki tworzy od ponad 20 lat. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy (tablice na wschodnią ścianę), są bliskie tradycyjnej formie, inne – jak cykle „Tatry i Psalmy”, „Płonące” czy „Dybuk” – są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Łączy też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią, a w cyklu „Oto pokolenia” – z odbitkami z reliefów nagrobnych. Hebrajskie teksty kaligrafuje bądź wycina. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar micwy i bat micwy oraz ślubów, są też eksponowane w synagogach i muzeach.


Jako edukatorka prowadzi wykłady o tradycji żydowskiej w sztuce oraz warsztaty, m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Indywidualne wystawy jej wycinanek odbyły się m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie (w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej), w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, a ostatnio w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej prace znajdują się w synagogach, muzeach i zbiorach prywatnych.

 

Wystawa wycinanek „Płonące” jest uzupełniona o relikty kultury materialnej związane z kultem synagogalnym, pochodzące z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycji towarzyszą także filmy o zagładzie radomskich Żydów oraz tablice opisujące dzieje radomskiej społeczności żydowskiej.


Autorka wystawy: Monika Krajewska, wystawa czynna do 30 kwietnia 2024.
Koordynacja: Ilona Pulnar-Duszyk

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle