muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Jacek Malczewski 1854 - 1929

Ekspozycja poświęcona jest twórczości Jacka Malczewskiego, artysty będącego  najznamienitszym przedstawicielelem symbolizmu w malarstwie polskim.

Ekspozycja poświęcona jest twórczości patrona Muzeum – Jacka Malczewskiego, artysty urodzonego w Radomiu (ur. 1854 r., zm. 1929 w Krakowie), będącego  najznamienitszym przedstawicielelem symbolizmu w malarstwie polskim.

Prezentujemy najbardziej charakterystyczne dla twórczości artysty prace alegoryczno-symboliczne, do których należą najsłynniejsze z naszych zbiorów: Zatruta studnia z chimerą, Autoportret z Muzą, Zatruta studnia z autoportretem.

Znaczące miejsce na wystawie zajmują wspomniane już portrety własne artysty, jak również jego najbliższych: rodziców, sióstr – Bronisławy i Heleny, żony oraz dzieci – Julii i Rafała. Należą do nich także wizerunki przyjaciół, bądź osób stanowiących ówczesną elitę społeczno – kulturalną polskiego narodu. Części z nich towarzyszą postacie, lub sceny zaczerpnięte z mitologii starożytnej, które umieszczone w tle stanowią częsty element  portretowej twórczości Malczewskiego.

Ekspozycję uzupełniają klasyczne tematy w malarstwie takie, jak akt i pejzaż, a także sceny zainspirowane historią Polski.

Prace prezentowane na wystawie to przede wszystkim malarstwo olejne pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum, ale także z kolekcji prywatnych.

Na wystawie pokazywane są prace przekazane Muzeum w darze przez Krystynę i Krzysztofa Malczewskich (Głowa Chrystusa, Portret syna Rafała z żoną oraz Portret Rafała z gołąbkami) oraz Edwarda Kossoya (Mężczyzna z laską pasterską), a także prace, których zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Po bitwie, Scena symboliczna - Młodość Moja).

 

Na wystawie eksponujemy również dwie rzeźby (popiersia Jacka Malczewskiego), autorstwa Wacława Szymanowskiego (1859-1930)  i Janusza Pastwy (ur. 1944).

 

Jacek Malczewski jest rdzennie radomskim malarzem. O Malczewskich, przodkach artysty z Malczewa, wspominał już Jan Długosz w „Liber beneficjorum”. Sam artysta z nostalgią wspominał swoje młodzieńcze lata spędzone w mieście nad Mleczną i w Wielgiem, w majątku wuja Feliksa Karczewskiego.  

Cennik biletów:

  • bilet normalny - 8 zł
  • bilet ulgowy z przewodnikiem - 7 zł
  • bilet ulgowy - 6 zł
tło e-riders motocykle