muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Mamy kolejne dzieło Jacka Malczewskiego!

Za nami konferencja dotycząca obrazu Jacka Malczewskiego "Portret Wacława Koniuszki", który trafił na ekspozycję, powiększając kolekcję dzieł naszego patrona.

 

Zakup został sfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dyrektor Leszek Ruszczyk przypomniał, że rok 2024 został ogłoszony rokiem Jacka Malczewskiego i podziękował Wicemarszałkowi Rafał Rajkowski za wsparcie, przychylność i współpracę w powiększaniu zasobów Muzeum.

 

Wicemarszałek Rafał Rajkowski zauważył kulturotwórczą rolę Muzeum, wagę rozbudowującej się kolekcji dzieł i przypomniał, że wsparcie dla kultury, o które osobiście zabiega i które cały Samorząd Województwa Mazowieckiego realizuje, stoi na wysokim poziomie.

 

Wicedyrektor Adam Duszyk podkreślił mocno wdzięczność w związku dobrą współpracą z Wicemarszałkiem i Samorządem Województwa Mazowieckiego.

 

Dziękujemy bardzo!

 

Na koniec Damian Jendrzejczyk z Działu Sztuki, dziś w imieniu Paulina Szymalak-Bugajska, przedstawił opis obrazu i opowiedział o tle związanym z życiem mistrza Jacka oraz jego kolegi i również malarza Wacława Koniuszki.

 

Bohaterem portretu jest Wacław Koniuszko (1854 - 1900) związany z krakowskim i monachijskim środowiskiem artystycznym. Uczeń Jana Matejki i Alexandra Wagnera. Utalentowany malarz, któremu choroba przerwała obiecującą karierę. Malował sceny rodzajowe z życia miasta i portrety. Jacek Malczewski (jego przyjaciel) portretował go kilkukrotnie.

 

Przez całe swoje twórcze życie Jacek Malczewski malował osoby ze swojego otoczenia, znane i mniej znane. Zostawił nam wizerunki wybitnych uczonych, malarzy, pisarzy, artystów, przemysłowców i portrety osób ze swojego otoczenia.

 

Wacław Koniuszko był rówieśnikiem, również malarzem i przyjacielem Jacka Malczewskiego dlatego, chociaż utalentowany kolega był w tym czasie osobą schorowaną, to Jacek Malczewski namalował go z wielkim szacunkiem, jako postawnego mężczyznę. Dzieło należy do serii tych bardziej intymnych prac, w których to zaznacza się osobisty stosunek twórcy do osoby portretowanej.

 

Obraz będzie dostępny dla zwiedzających do połowy marca, a następnie pojawi się ponownie na jesiennej wystawie Pauliny Szymalak-Bugajskiej "Jacek Malczewski. Konteksty"

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle