muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Muzeum jest jak wszechświat, a każdy jego obiekt jest tylko jedną z wielu gwiazd!

Dzisiaj odbyły się dwa ważne wydarzenia, mające miejsce w MSCDN Wydział w Radomiu, któremu serdecznie dziękujemy za gościnę i współpracę Łukasz Molenda i Marcin GetlerPierwszym z nich była konferencja promująca drugi tom monografii "Dzieje Radomia. Tom II. 1795 – 1915"

 

Wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski zauważył, że każdy radomianin powinien znać historię swojego miasta, na której całościowe opracowanie czekaliśmy od lat, a profesjonalny zespół naukowców piszących monografię świadczy o jej jakości. Wiceprezydent Mateusz Tyczyński dostrzegł, że to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla budowania świadomości lokalnej i dumy z przywiązania do miejsca.

 

Jak podkreślił dyrektor Leszek Ruszczyk, pomysł powstał w kontekście obchodów jubileuszu 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego i jest doskonałym, naukowym uzupełnieniem wiedzy o naszym mieście, którego historia przedstawiona jest na wystawie Muzeum Historii Radomia.

 

Zastępca dyrektora dr Adam Duszyk dziękował wicemarszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu za przychylność i szybkie zaakceptowanie pomysłu, a Miastu Radom za wsparcie projektu, który powstał dzięki świetnej współpracy. Przy tej okazji ukłony również dla Resursy Obywatelskiej, która jest współwydawcą monografii.

 

Następnie głos zabrali autorzy tego tomu - dr hab. Krzysztof Latawiec i dr hab. Sebastian Piątkowski, którzy opowiedzieli o ich pracy nad wydawnictwem i tym co zawiera.

Przytoczone na początku tego posta motto było sentencją wprowadzającą do drugiego wydarzenia, czyli spotkania inaugurującego powstanie Interdyscyplinarnej sieci współpracy dla nauczycieli, którą Muzeum tworzy wraz z MSCDN Wydział w Radomiu

 

O projekcie, zasadach i planach, o tym jak sztukę, zasoby muzealne i ich naturalny potencjał można wykorzystywać w programie nauczania, opowiedzieli z ramienia MSCDN - Maria Trzos – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji historycznej i społecznej oraz Emilia Szwarc – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji humanistycznej oraz Mariusz Turczyk - kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Dlaczego warto dołączyć do naszej sieci?

 

- Funkcjonalne wykorzystanie zasobów muzealnych, inspirujące działania poza murami szkoły.

- Zindywidualizowane podejście dostosowane do różnych grup przedmiotowych, niezależnie od nauczanej dziedziny.

- Rozwój umiejętności pedagogicznych poprzez szkolenia, warsztaty i materiały dydaktyczne.

- Możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów i inspiracji z innymi nauczycielami, budując silną społeczność wspierającą się nawzajem.

 

Ruszamy 21 lutego od spotkania w Muzeum Historii Radomia.

 

Kontakt:

 

Maria Trzos – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji historycznej i społecznej, maria.trzos@mscdn.edu.pl

Emilia Szwarc – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji humanistycznej, emilia.szwarc@mscdn.edu.pl

 

fot. Daniel Adamczyk

 

 

 

 

 

 

 

,

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle