muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Polscy Monachijczycy

Wystawa „Polscy monachijczycy” prezentuje malarstwo polskich artystów z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B. G. Woźnickiego.

 

Mianem „szkoły monachijskiej” określano w dziejach sztuki polskiej artystów, którzy podjęli, bądź kontynuowali edukację w stolicy Bawarii.

 

Polscy studenci nie tworzyli jednolitej grupy artystycznej, podporządkowanej konkretnym regułom twórczym. Ich wyróżnikiem była narodowość oraz swoista „nuta polskości”, która ujawniała się w każdym z przedstawionych tematów w obrazie, a obejmujących: sceny historyczne, kompozycje symboliczne, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaż.

 

Brak Polski na mapie dziewiętnastowiecznej Europy oraz nieudane powstania narodowe, sprawiły, że wielu młodych, jak i ukształtowanych już twórców zdecydowało się na wyjazd do Monachium, tworząc tym samym największe skupisko Polonii artystycznej poza granicami nieistniejącego kraju.

 

Na wystawie „Polscy monachijczycy” pokażemy 40 prac malarzy działających od 1 poł. XIX do pocz. XX wieku, wśród których zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, czy związanych z Radomiem i niedalekim Orońskiem (odpowiednio) – Jacka Malczewskiego oraz Józefa Brandta (nieformalnego lidera grupy).

 

Warto podkreślić, że prace przedstawicieli tzw. „szkoły monachijskiej” znajdują się również w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego

w Radomiu. Twórczość monachijczyków cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających polskie muzea, ale równie chętnie ich prace pozyskiwane są do zbiorów prywatnych.

 

Prezentowana ekspozycja jest niewątpliwie atrakcyjnym przeglądem malarstwa polskiego i stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się

z wyborem prac polskich twórców znajdujących się na co dzień w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

 

Kurator: Igor Chomyn

Koordynacja: Magdalena Kwiatkowska – Rzodeczko, Paulina Szymalak-Bugajska

Wystawa czynna do 10 lutego 2024 roku

 

Patronat Honorowy:

 

 

Partner Wystawy:

 

 

https://www.gkpge.pl/

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle