muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

W najbliższa niedzielę zapraszamy Państwa na dwa intrygujące wydarzenia.

O godz. 12:00  odbędzie się wydarzenie towarzyszące wystawie Kwiaty wiśni - Samuraje

Opowieści japońskie - spotkanie familijne

 

Na familijnym spotkaniu z opowieścią posłuchamy legend i baśni z dalekiej i egzotycznej Japonii, gdzie co rano słońce wynurza się z morskiej toni. Dowiemy się co spotkało rybaka Tarō Urashima, który złowił żółwia. Razem z żabami będziemy wspinać się na ogromną górę Fudżi. Wybierzemy się na wędrówkę z Kioto do Osaki i z Osaki do Kioto, lecz, co nas spotka w połowie drogi? Posłuchamy o dzielnych samurajach i zdumionych bogach i wspaniałych królestwach, a wszystko w kraju kwitnącej wiśni.

 

Opowieści Japońskie zaprezentują opowiadacze z grupy "Baśnie z sześciu stron świata": Agata Dzik, Bartłomiej Kopiński i Dariusz Wróbel. Z żywym słowem mają do czynienia od dawna – w najróżniejszej formie. Ci wytrwali gawędziarze prezentowali już między innymi słowiańskie mity i legendy, budzili grozę japońskimi opowieściami kajdan i spędzali sen z powiek słuchaczy zgromadzonych na Nocy Opowieści zorganizowanej podczas Festiwalu Opowieści w Radomiu. Znają baśnie, mity, legendy i historie ze wszystkich stron świata.

 

 

Bilet w ramach wejścia na wystawę Kwiaty wiśni - Samuraje
12 zł - normalny
10 zł – ulgowy

 

 

O godzinie 14:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)"

 

To kluczowa wystawa tegorocznych obchodów 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.


Jest to prezentacja około 150 obrazów najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa takich, jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Wlastimil Hofman, Leon Wyczółkowski, Stanisław Kamocki, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Sichulski, Ferdynand Ruszczyc, Wincenty Wodzinowski, Aleksander Kotsis, Stanisław Czajkowski, Aleksander Gierymski i wielu, wielu innych.
Ekspozycja jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń. Zamknięty cykl kalendarzowy Roku polskiego to doskonały symbol nieustannego powracania do źródeł, do rodzimych tradycji, które stanowią podłoże i osnowę wszystkich treści naszego narodowego życia.


Ucieszą oko sielskie pejzaże: pola, jeziora, rzeki, góry i lasy. Prace polowe determinowane zmieniającymi się cyklicznie: jesienią, zimą, wiosną i latem przypomną nam o dawnych czasach, o szacunku dla pracy i ziemi, która nas żywi. W naszej kulturze narodowej zdumiewa bogactwo polskich świąt i obyczajów. Rok złożony z trzystu sześćdziesięciu kilku dni stanowi miarę czasu przyjętą przez ludzkość, narzuconą ruchem ziemi.
Wystawę ubarwiają i rozbudowują w dodatkowe wątki także inne muzealia etnograficzne oraz nawiązania literackie i poetyckie, które będziemy mogli oglądać.

 

 

Kuratorzy wystawy: Ilona Pulnar-Duszyk i Adam Duszyk

Koszt: 10 zł

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle