muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

„Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”

„Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”

czas trwania wystawy: 4.10.2019 r. – 01.03.2020 r.,

kurator wystawy: Paulina Szymalak-Bugajska

Termin wystawy wiąże się z 90. rocznicą śmierci artysty, która przypada 8 października 2019 r. Na wystawie pokazane zostaną prace artysty zarówno z kolekcji muzealnych, jak i zbiorów prywatnych.

 

Tematem przewodnim wystawy jest portret i postać kobiety w twórczości Jacka Malczewskiego. Artysta, będąc najznamienitszym przedstawicielem symbolizmu w dziejach malarstwa polskiego, był przede wszystkim znakomitym, a przy tym popularnym portrecistą swoich czasów. Stworzył szereg wizerunków kobiecych zamkniętych w tradycyjnej formule reprezentacyjnej, typowej dla ówczesnych czasów, ale też w wielu portretach umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści, tak bardzo charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości.

 

Zamierzeniem wystawy jest również prezentacja wizerunków kobiet, które odegrały znaczące role w życiu artysty. Wśród najważniejszych modelek, które pojawiają się w obrazach Mistrza, są panie wywodzące się z rodzinnego kręgu malarza: matka, ukochane siostry, żona i córka. Wielokrotną bohaterką obrazów była ukochana muza – piękna Maria Balowa, mająca ogromny wpływ na rozwój twórczości malarza, czy pojawiająca się na wielu jego późniejszych płótnach Maria Sozańska, żona malarza Michała Sozańskiego.

Artysta portretował również wybitne aktorki, m.in. Helenę Marcello, Irenę Solską, czy Helenę Sulimę, a także malarki: Zofię Atteslander oraz przyjaciółkę rodziny i autorkę monografii artysty – Michalinę Janoszankę.

 

Jacek Malczewski w swojej twórczości nie tylko składał hołd kobiecej urodzie, ale również potrafił uchwycić i wydobyć jej charakter i osobowość, co sprawiało, że obraz nie był tylko i wyłącznie dekoracyjnym konterfektem modelki.

 

Organizując rocznicową wystawę twórczości artysty, chcemy po raz kolejny podkreślić wielkość i znaczenie malarstwa Jacka Malczewskiego, a także jego doskonały warsztat malarski, poprzez prezentację portretów oraz kompozycji, tym razem skoncentrowanych wokół tematu kobiet.

           

Na wystawie pokazane zostaną obrazy artysty z polskich kolekcji muzealnych:

 

Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Narodowego w Poznaniu

oraz Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu

Muzeum Narodowego w Kielcach

Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Muzeum Śląskiego w Katowicach

Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Muzeum Częstochowskiego

Muzeum Okręgowego w Toruniu

Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Muzeum Sztuki w Łodzi

oraz z kolekcji prywatnych, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Obrazom prezentowanym na wystawie będą towarzyszyć fotografie kobiet sportretowanych przez artystę, udostępnione przez: kolekcjonerów prywatnych, Muzeum Krakowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Patronat Honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

 

Patronat medialny nad wystawą objęli:

 

ARTEON - magazyn o sztuce, Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”, Radio dla Ciebie, Radomska Grupa Mediowa: 7 dni - tygodnik, Telewizja Dami, Cozadzień - portal internetowy, Radio Rekord, Telewizja Zebrra, Gazeta Wyborcza, RDC, www.mojradom.pl - portal internetowy, Coolturalnyradom portal internetowy, Gość Niedzielny - wydanie radomskie, Radio PLUS

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle