muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Kobieta. Współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej”.

Na wystawie będzie można zobaczyć niemal 40 dzieł wykonanych przez 26 osób -  8 kobiet i 18 mężczyzn. Artyści zaprezentują malarstwo, projekty modowe oraz rzeźbę.

 

Genezą powstania wystawy jest wpis Anny Bilińskiej, polskiej artystki malarki, która w XIX wieku zdobyła akademickie wykształcenie i międzynarodową sławę. W swoim dzienniku, 4  lutego 1883 roku napisała:

 

„Od jakiegoś czasu snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Nie wiem, czy to może mieć wpływ jaki, gdyby mi jednak udało się chociaż jednej kobiecie w rozterce pomóc, wskazać drogę – byłabym z tego niewymownie szczęśliwa. Powiadają, że sztuka istnieje sama dla siebie. Ja trochę innego jestem zdania. Pożytek pięknu nie przeszkadza. Nie ma na świecie nic bez celu dobra ogólnego, chociaż jednostki cierpieć niekiedy mogą. Dlaczegóż by sztuka miała być tak egoistyczną? Dziwnym też jest obecny kierunek sztuki. Zdaje im się, że odtworzenie natury starczy za wszystko. Mnie to nie wystarcza w zupełności.”

 

Od kilku lat Małgorzata Ziewiecka, kuratorka wystawy, podąża śladami Anny Bilińskiej. Pisze o niej książkę. Postanowiła zaprosić współczesne artystki i artystów do udziału w projekcie, którego Anna Bilińska nie zdążyła zrealizować, a który zrealizowany zostanie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu dokładnie 139 lat później.

 

Artyści tworzący lub przeznaczający swoje dzieła na wystawę otrzymali przytoczony cytat, zatem ich dobór nie jest przypadkowy, podobnie jak układ dzieł, które zobaczą zwiedzający w muzealnych salach. Samoistnie nasunął się taki podział, aby na pierwszej sali pokazać dzieła malowane przez artystki, a na drugiej przez artystów. Kobiety bardziej dosłownie odczytały cytat Anny Bilińskiej i pokazały własne emocje i portrety własne lub np. swoich przyjaciółek. Panowie natomiast stworzyli prace wręcz onieśmielające gabarytami i kolorem, zupełnie różniące się stylem, to kobieta była inspiracją do ich namalowania.

 

Na wystawie zwiedzający zobaczą dzieła trojga artystów związanych z Radomiem: Edyty Jaworskiej - Kowalskiej, Jakuba Dominika Strzeleckiego i Dariusza Jędrasiewicza.

 

Wystawa odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego. Wystawę można oglądać do końca czerwca 2022.

 

Lista artystek i artystów, których dzieła zobaczyć będzie można na wystawie:

 

Katarzyna Adamiak-Jaśnikowska

Paweł Adamowski

Karol Bąk

Iwo Birkenmajer

Katarzyna Bułka-Matłacz

Arkadiusz Dzielawski

Piotr Horodyński

Anna Jagodová

Jarosław Jaśnikowski

Edyta Jaworska-Kowalska

Dariusz Jędrasiewicz

Tomasz Alen Kopera

Jarosław Kukowski

Marzena Machaj

Dariusz Miliński

Graszka Paulska

Daniel Pielucha

Marta Julia Piórko

Jan Powałka

Krzysztof Powałka

Michał Powałka

Zbigniew Seweryn

Mira Skoczek-Wojnicka

Sylwester Stabryła

Jakub Dominik Strzelecki

Krzysztof Wiśniewski

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle