muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Pistolet pneumatyczny


Warning: Division by zero in /home/malczewski/ftp/www/htm/sys/class/Fotka.php on line 238

Warning: Division by zero in /home/malczewski/ftp/www/htm/sys/class/Fotka.php on line 238

Miło nam poinformować, że Muzeum im. Jacka Malczewskiego wzbogaciło się o nowy eksponat.

 

Dzięki uprzejmości naszemu Darczyńcy pozyskaliśmy rodzinną pamiątkę - pistolet pneumatyczny wz. 1970 klasa 170 kal. 4,5 mm seria/nr G1176, wytworzony przez Zakłady Metalowe Predom-Łucznik w 1978 roku. Dar zakupiony został w 1980 roku w sklepie fabrycznym mieszczącym się wtedy przy ul. Kościuszki w Radomiu, w komplecie składającym się na: wycior do czyszczenia oraz dokumenty: kartę przestrzelania pistoletu, dowód wpłaty, fakturę zakupu oraz kartonowe pudełko fabryczne.

 

Pod koniec lat 60. XX w. w radomskiej fabryce broni „Łucznik” powstał projekt polskiego pistoletu pneumatycznego, który docelowo zyskał nazwę WZ-70 (PP 70). Produkowano go do końca lat 70. Był przeznaczony jako broń szkoleniowa, przede wszystkim dla Ludowego Wojska Polskiego. Oferowany była także na rynek cywilny w celach doskonalenia techniki strzelania w klubach strzelectwa sportowego, szkołach średnich (w ramach przedmiotu Przysposobienia Obronnego - PO), istniała także możliwość posiadania wiatrówki przez osoby prywatne.

 

Pistolet pneumatyczny jest następnym egzemplarzem broni w sekcji „Militaria „Br” (Dział Historii) i powiększa tym samym tworzoną kolekcję wyrobów z produkcji zbrojeniowej w Fabryce Broni w Radomiu w okresie od 1927 do 2000 roku, na potrzeby przyszłej stałej wystawy tematycznej.

 

Darczyńcy serdecznie dziękujemy.

Mariusz Król

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle