muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Pokłon Trzech Króli, 1975 r.

Eugeniusz Krawczuk,

Pokłon Trzech Króli, 1975 r.

olej, płyta pilśniowa

 

W 1986 roku kolekcja sztuki nieprofesjonalnej wzbogacona została dziesięcioma obrazami Eugeniusza Krawczuka (1958–1992), jednego z najważniejszych artystów sztuki tzw. naiwnej. Wśród nich znalazły się obrazy o tematyce bożonarodzeniowej, a na szczególną uwagę zasługuje praca pt. Pokłon Trzech Króli z 1975 r. Obraz ukazuje moment pokłonu Trzech Króli. Scena rozgrywa się na ośnieżonej leśnej polanie wśród zwierząt z całego świata. W centralnej części przedstawienia znajdują się postacie Marii i Józefa tulących w ramionach Dzieciątko Jezus. Oboje ubrani są w długie, brązowe szaty z beżowymi i czerwonymi przebarwieniami,  a ich głowy okalają złote aureole. Przed Świętą Rodziną umieszczone zostały postacie Trzech Króli – po prawej Melchiora i Kacpra trzymających oburącz mirrę i złoto, po lewej natomiast lekko pochylonego Baltazara ze szkatułką na kadzidło. Kolor skóry oddających hołd mędrców został zróżnicowany. Baltazar reprezentujący Afrykę ma najciemniejszą skórę w tonacji ciemnych i ciepłych brązów, Melchior jasnych ugrów, natomiast Kacper pochodzący z Azji przedstawiony został w odcieniach bordo. Ukazani zostali z profilu w bogato zdobionych strojach w granatowych, czerwonych i zielonych barwach. Natomiast ich głowy zostały ozdobione koronami. Wokół grupy postaci ludzkich, na półkolistej linii lasu i polany, znalazły się zwierzęta z całego świata. Wśród nich są: słonie, krokodyle, lew, owce, żółw, jeż i węże.
 

 Z tyłu, za zwierzętami, widoczny jest las. Korony drzew w odcieniach zieleni, brązów i bordo pokryte są białymi plamami śniegu. Ponad drzewami, w środku kompozycji, na tle ciemnoniebieskiego nieba, między białymi obłokami o nieregularnych konturach, autor umieścił Anioła ubranego w białą szatę, z białymi skrzydłami i biało-złotą aureolą. Przed sobą trzyma on jasnobłękitną szarfę z czarnym napisem: WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
W DNIU URODZIN.

 

Na odwrocie obrazu, w prawym, górnym rogu znajduje się prostokątna naklejka z napisem:

EUGENIUSZ KRAWCZUK

"ZIMA" 

"POKŁON TRZECH KRÓLI"

64 X 70   OLEJ

 

Prezentowany obraz jest przykładem indywidualnego podejścia do malarstwa Eugeniusza Krawczuka. Mimo codziennej styczności z twórczością swojego ojca Bronisława Krawczuka, udało mu się stworzyć w swoich pracach wiele indywidualnych, niepowtarzalnych cech. Jest to przede wszystkim żywa paleta barw, krótkie pociągnięcia pędzlem nadające charakterystycznego malarskiego rozedrgania. Kompozycja jego prac jest rytmiczna, natomiast stosowana przez niego perspektywa mocno spłaszczona. Jest autorem licznych scenek rodzajowych, portretów i martwych natur. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach malarstwa nieprofesjonalnego w Polsce. Jest wielokrotnym laureatem wystaw konkursowych w Polsce i za granicą. Zmarł śmiercią tragiczną 23 sierpnia 1992 roku.

 

Przygotowała Katarzyna Jendrzejczyk

 

 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle