slideshow_1 slideshow_2 slideshow_3 slideshow_4
1 2 3 4

  Każdy krok zostawia ślad.
Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego
w Gdańsku

Wystawa ,,Każdy krok zostawia ślad.Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” - to unikatowa w skali Europy i największą w Polsce kolekcja butów historycznych, która w pełni odzwierciedla zmiany, jakie następowały w rzemiośle szewskim i modzie europejskiej przez blisko 600 lat. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku od przeszło trzydziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części Gdańska. W wyniku tych prac do magazynów Muzeum trafiły tysiące zabytków, w tym również wykonanych ze skóry. Znakomitą większość pozyskiwanych zabytków skórzanych stanowią buty i odpady po ich produkcji. Dzięki kompleksowemu programowi konserwacji i rekonstrukcji realizowanemu od przeszło 15 lat przez Muzeum, zrekonstruowano blisko siedemdziesiąt sztuk obuwia historycznego przy użyciu wyłącznie oryginalnie zachowanych fragmentów.
Na wystawie prezentujemy:
• 131 zabytków związanych z historią obuwia, w tym 70 butów (wszystkie zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum)
• rekonstrukcję XV-wiecznego warsztatu szewskiego
• tajniki pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych
• film edukacyjny wyjaśniający dlaczego archeolodzy znajdują buty w ziemi
Kuratorzy wystawy: Beata Ceynowa i Ewa Trawicka, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działalność związana z produkcją obuwia w Radomiu posiada długą tradycję. Dlatego na mocy umowy o współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu studentka kierunku Wzornictwo Maria Kopyciel wykonała kopię średniowiecznej ciżemki w oparciu o wzór pozyskany z wykopalisk. Praca ta została przygotowana pod kierownictwem dr inż. Elżbiety Wiśnios oraz dr inż. Anny Miernik na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Ponadto na ekspozycji zostaną pokazane buty dyplomowe studentów z Pracowni Projektowania Obuwia prof. dr hab. Irminy Aksamitowskiej-Szadkowskiej oraz buty historyczne wykonane pod opieką dr inż. Elżbiety Wiśnios. W części historycznej zaprezentowane zostaną części obuwia pochodzące z badań archeologicznych w Mieście Kazimierzowskim. Dodatkowym radomskim akcentem będzie prezentacja kolekcji obuwia firmy Marco Shoes.

 

Wystawie towarzyszą warsztaty muzealne, podczas których uczestnicy poznają historię obuwia od średniowiecza po czasy nowożytne. Będą mogli również wejść w rolę szewca i stworzyć od podstaw własnego buta – od wykroju po wykończenie zdobieniami. Dla najmłodszych ciekawym  dodatkiem do warsztatów będzie książeczka edukacyjna.

 

Przewidziane są również spotkania w ramach „Niedzieli z Archeologią” (we współpracy z Drużyną Grodu Piotrówka) , o których będziemy informować na bieżąco poprzez stronę internetową oraz profil facebookowy.

 

Wystawa jest czynna do 03 kwietnia 2018 roku.


Wstęp na wystawę jest bezpłatny, koszt warsztatów - 6 PLN od osoby.

Zapraszamy grupy na warsztaty "Mały szewc"
MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU
26-600 Radom, Rynek 11
tel: 48 362 43 29 czynny całą dobę, 48 362 21 14,
48 362 56 94 - zgłaszanie grup
fax: 48 362 34 81
NIP: 796-007-85-13

„Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

unia europejska - program regionalny