slideshow_1 slideshow_2 slideshow_3 slideshow_4
1 2 3 4
Muzeum im. Jacka Malczewskiego serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy
"Barwy dziecięcych losów.
Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce"

11 maja br., w piątek, o godzinie 17.00
Ekspozycja ta przeniesie widza do krainy lektur szkolnych, bardzo dobrze znanych - ale czy znajomych? Dzięki licznym autentycznym eksponatom wystawa przybliży realia życia, czasy  i otoczenie małych bohaterów literackich, pozwoli widzowi zobaczyć świat ich oczyma.
Na wystawie zobaczyć będzie można rekonstrukcję  chaty wiejskiej z autentycznym wyposażeniem z epoki: meblami, strojami ludowymi, przedmiotami codziennego użytku czy ręcznie robionymi zabawkami.  W takim  otoczeniu mogli przecież przebywać : mały Tadeusz  z nowelki E.Orzeszkowej, Janko Muzykant z noweli H.Sienkiewicza, czy tez Antek,  bohater książki B.Prusa. Dzieła polskich twórców , takich jak Tytus Czyżewski, Z. Waliszewski, W. Kossak  i T. Makowski zilustrują  realia życia dziecka na polskiej wsi końca XIX wieku.Kolejna część  wystawy  to atrakcja dla  współczesnych uczniów oraz nauczycieli  - rekonstrukcja  klasy szkolnej z przełomu wieków, znana z takich lektur, jak "Ferdydurke" W. Gombrowicza czy "Syzyfowe prace" S. Żeromskiego. Pojawią się w niej stare ławki szkolne  z kałamarzem, teczki na książki, podręczniki i mapy, zdjęcia uczniów oraz bardzo istotna pomoc dydaktyczna, czyli wisząca na ścianie dyscyplina.Następnym etapem ekspozycji jest dziewiętnastowieczna Warszawa, tak  wiernie  opisana w "Katarynce" Boleslawa Prusa oraz "Mendlu Gdańskim" Marii Konopnickiej. Odtworzona kamienica miejska zwana "studnią", autentyczna katarynka korbowa , słup ogłoszeniowy z  ubiegłego stulecia z oryginalnymi anonsami oraz przepięknej urody judaika pozwolą przenieść się odbiorcy w czasie. Ilustracją tego okresu będą również grafiki starej Warszawy autorstwa F.Kostrzewskiego, A.Gierymskiego czy J.Pankiewicza. 
Przechodząc  dalej  ku współczesności, na wystawie odnajdziemy odwzorowanie polskiego salonu z lat siedemdziesiątych wraz z przedmiotami dziś już zapewne egzotycznymi dla młodego widza - adapterem Bambino, syfonem czy czarno - białym telewizorem. W takim właśnie pokoju mieszkała zapewne urocza rodzina Borejków, bohaterów "Jeżycjady" M. Musierowicz. Kolejna przestrzeń wystawowa  to już inne czasy i przestrzenie - widz odnajdzie tu wspomnienia  przygód przeżytych wspólnie z  Tomkiem Sawyerem  z powieści Marka Twaina oraz małymi bohaterami "W Pustyni i w Puszczy" H.Sienkiewicza:
Stasiem i Nel.
Na wystawie pokazane zostaną przedmioty codziennego użytku, piękne ozdoby  i broń z rejonów  Kenii, Etiopii czy Sudanu oraz strój  i ekwipunek wojenny Indian  z plemienia Apaczów i Crow.
Przechodząc przez magiczne lustro zwiedzający dotrą do ostatniej części ekspozycji poświęconej postaciom fantastycznym, "Alicji w krainie Czarow" L.Carroll'a, "Małego Księcia" A.de Saint - Exupery'ego oraz bohaterom "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa.
Z pewnością ta część ekspozycji będzie się cieszyć wielkim zainteresowaniem najmłodszej publiczności. Będzie tu można podziwiać piękne lalki oraz kostiumy  postaci z bajek, ruszajacego się Lwa i liczne modele samolotow z drugiej wojny światowej.
Zapraszamy więc serdecznie zarówno dzieci, młodzież,  jak i dorosłych  do  niezwykłej podróży  do świata  małych bohaterów literatury. Pragniemy, by dzięki  tej wystawie  świat ten stał się dla czytelnika i widza bliższy, bardziej namacalny niz kiedykolwiek.
Wykłady (PDF)
Od 1 grudnia 2017 roku w  Domu Gąski i Esterki  prezentowana będzie planszowa wystawa pt. Drewniane skarby archeologiczne świadectwem użytkowania drzew i krzewów w średniowiecznym gospodarstwie domowym.

Ekspozycja powstała  w ramach  naukowego projektu  pt. Środowisko i technologiczne uwarunkowania doboru surowca drzewnego w polskich grodach i ośrodkach wczesnomiejskich w średniowieczu – analiza ksylologiczna przedmiotów użytkowych   finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (grant nr 2014/13/N/ST10/04881) .

 

Autorka wystawy Katarzyna Cywa pracownik  i  doktorantka Zakładu Paleobotaniki Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie prezentuje  wyniki  badań średniowiecznych przedmiotów codziennego użytku z różnych części ziem polskich, w tym także z  Radomia.

Jest to barwna i niezwykle interesująca opowieść o tym jak  nasi przodkowie potrafili wykorzystać zasoby środowiska,  w którym żyli. Przynosi odpowiedź jakie gatunki były powszechnie wykorzystywane przez średniowieczne rzemiosło, ale także  dlaczego. Pojawiają się także informacje dotyczące  wierzeń związanych z rolą poszczególnych drzew ze sferą kultury duchowej. 

Wystawę wzbogacą, rzadko spotykane w na wykopaliskach drewniane zabytki: przedmioty codziennego użytku, naczynia,  narzędzia  – zabytki pozyskane w czasie badań wykopaliskowych wczesnośredniowiecznego ośrodka osadniczego  nad Mleczną i terenu Miasta Kazimierzowskiego. Własność Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 Materiałem poglądowym będą fragmenty drzew z widocznymi przekrojami pni, które zostaną wypożyczone z Izby Dydaktycznej Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie.

Pod mikroskopem będzie można samodzielnie obejrzeć preparaty tkanek drzew, gatunków reprezentowanych na wystawie.

W czasie trwania obecnej wystawy odbędzie się spotkanie z Katarzyną Cywą: wykład z prezentacją multimedialną i zajęcia warsztatowe z mikroskopem.

 

Wystawa jest początkiem cyklu: Skarby i tajemnice Piotrówki – spotkania z badaczami najstarszego Radomia i prezentacje wyników ich badań w postaci niewielkich wystaw. Partner projektu: prof. Dariusz Kupisz z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia

 

 Zajęcia edukacyjne i warsztatowe, zapisy pod nr telefonu 483625694
 
MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU
26-600 Radom, Rynek 11
tel: 48 362 43 29 czynny całą dobę, 48 362 21 14,
48 362 56 94 - zgłaszanie grup
fax: 48 362 34 81
NIP: 796-007-85-13

„Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

unia europejska - program regionalny